Mi magyar színházi dramaturgok érdeklődve kísértük a Színház- és Filmművészeti Egyetem minapi rektorválasztását. Örömmel tapasztaltuk, hogy Bagossy László Jászai Mari-díjas rendező és egyetemi tanár valamint Upor László Jászai Mari-díjas dramaturg és egyetemi tanár személyében két olyan kiváló művész és oktató pályázott erre a fontos tisztségre, akiknek szakmai hozzáértéséhez és integritásához kétség nem férhet, amint ez a nyilvánosság számára elérhető pályázatokból is kiviláglik.
A két jelölt közül az egyetem szenátusa kétórás színpadi vita, majd szintén kétórás szenátusi ülés után szavazta meg jelöltjét. Mindkét alkalom nyilvános volt az egyetemi polgárok számára, s a hallgatók a vitákban és a szavazásban is aktívan részt vettek. Nekünk külön öröm, hogy a patinás intézmény történetében először dramaturgra bízná ezt a feladatot, s bízunk benne, hogy az egyetem jelöltjét a fenntartó halogatás nélkül ki is nevezi.
Ugyanakkor határozottan visszautasítunk minden olyan, az egyetemi autonómiába való durva beavatkozásra való törekvést, amelynek az elmúlt napokban a sajtó egyes, meghatározó fórumain tanúi lehettünk. Szeretnénk felhívni rá a figyelmet, hogy Gothár Péter ügyében Upor László helyettes rektorként nemcsak szabályszerűen, hanem maximálisan korrektül jár el: haladéktalanul létrehozta az ügyet kivizsgáló etikai bizottságot és sem magát, sem a folyamatot a médiahisztéria által befolyásolni nem hagyva elrendelte a minden érintett meghallgatásával zajló vizsgálatot, amelynek hamarosan meglesz az eredménye.
Amennyiben az derül ki, hogy történt hatalmi visszaélés, annak meglesz a jogszerű következménye. Azt viszont nem tűrhetjük szótlanul, hogy ez a folyamat teljesen ártatlan embereket magával sodorjon.
Upor Lászlót jobbára évtizedek óta ismerjük. Sokunknak tanára volt, szinte mindnyájan dolgoztunk vele közös szakmai rendezvényeken, részt vettünk vele nyilvános vitákban, többünk fordítását szerkesztette, vagy maga fordított színházunk számára kortárs drámákat. Azt is megtapasztaltuk, hogy a legélesebb vitában is mindig a józanságot, a visszafogott, kulturált hangnemet képviseli, miközben maximálisan nyitott a kritikára.
Mi, alulírottak visszautasítjuk, hogy Upor László nevét egyesek minden alapot nélkülöző rágalmakkal probálják befeketíteni. Tanúsítjuk, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem választott rektorjelöltjének függetlenségéhez, szakmai integritásához és erkölcsi tisztaságához kétség nem férhet.
Anna Lengyel
Bíró Bence
Eszter Orbán
Bodor Panna
Kovács Krisztina
Végh Ildikó
Keszthelyi Kinga
Budaházi Attila
Sándor Júlia
Góczán Judit
Bíró Dénes
Perczel Enikő
Fabacsovics Lili
Szász Hanna
Kenesey Judit
Cseh Dávid
Duró Győző
Radnóti Zsuzsa
András Forgách
Dobák Lívia
Madák Zsuzsanna
Sediánszky Nóra
Lakos Anna
Laboda Kornél
Magyar Fruzsina
Balassa Eszter
Zsigó Anna
Boronkay Soma
Faragó Zsuzsa
Nagy Mihály
Adorján Beáta
Hárs Anna
Solt Róbert
Sződy Szilárd
Sirokay Borbála
Gábor Sára
Garai Judit
Jeli Viktória
Cseicsner Otília
Bérczes László
Róbert Júlia
Szabó-Székely Ármin
Györgyi Gecsényi
Tasnádi István
Szabó Attila
Ari-Nagy Barbara
Németh Gábor
Zoltán Gábor
Szokolai Brigitta
Palotás Ágnes
Németh Virág
Ungár Júlia
Enyedi Éva
Böhm György
Mátrai Diána
Lénárd Róbert
Török Tamara
Trencsényi Katalin
Gimesi Dóra
Gáspár Ildikó
Fekete Ádám
Boros Kinga
Kelemen Roland
Cseke Tamás, MME
Albert Mária, MME
Vári-Nagy Nóra
Dóra Dobrovszki
Renczesova Viktória
Ungvári Zrínyi Ildikó
Baráthy György
Brestyánszki B. Rozi
Orbán Enikő
Kernetzky Hanna
Morcsányi Géza
Juraszek Zsuzsanna
Ráduly Beáta
Fülöp Renáta
Varga Zsófia
Nagy Orsolya
Sôregi Melinda
Ősz Emese
Mohácsi János
Oláh Krisztina
Szilágyi Mária
Cziráki Judit
Balázs Júlia
Nánay István
Szűcs Anikó
Závada Pál
Laky Diána
Selmeczi Bea
Lőkös Ildikó