Elhunyt Szilágyi Mária

71 évesen elhunyt Szilágyi Mária színházi producer, dramaturg, szerkesztő, kortárs német darabok fordítója, a Kortárs Drámafesztivál alapítója és igazgatója, a Színházi Dramaturgok Céhének tagja. Szilágyi Mária munkásságának középpontjában a kortárs dráma és színház népszerűsítése állt, elévülhetetlen érdemei vannak a magyar és nemzetközi színházi színtér közötti hidak építésében – közölte a Színházi Dramaturgok Céhe az MTI-vel.

Címkék

Sediánszky Nóra: Emlékezés Morcsányi Gézára (1952-2023)

Mióta meghallottam Morcsányi Géza halálhírét, folyton arra gondolok, előbb-utóbb írnom kell valamit. És azt is tudom, hogy nehéz lesz. Megütött, fejbe kólintott a halálhír, pedig tudtam, hogy beteg, és nagyon kedves, közeli barátomtól épp karácsony előtt hallottam, hogy az állapota súlyos. Mégis váratlanul ért.

Címkék

A SZÍNHÁZI DRAMATURGOK CÉHE FELHÍVÁSA A NYÍLT FÓRUM 2022/23 DRÁMAPÁLYÁZATRA

Felhívunk minden drámaírással foglalkozó szerzőt, írót, költőt, hogy 2023. január 20 22:00-ig küldje el létező drámai szövegét a nyiltforum2023@gmail.com címre. Olyan műveket várunk, amelyek egészben vagy legalább nagy vonalaiban már kidolgozottak, és a még nem kidolgozott részek is végiggondoltak, leírtak, legalább vázlatos formában. (Minimális elvárás: 2-3 kidolgozott jelenet plusz teljes drámaszinopszis.) A Fórumon csak még be nem mutatott és nyomtatásban (pl. folyóiratban, kötetben) vagy online még nem publikált drámákkal foglalkozunk. Természetesen a szerzői nyitottság is az együttműködés elengedhetetlen feltétele.

RITKÁN FELTETT KÉRDÉSEK - Magyar színházi alkotók Németországban

kép
A Goethe Intézet és a Színházi Dramaturgok Céhe közös szimpóziumot szervez, hogy megszólaltassa azokat a magyar színházi alkotókat, rendezőket, dramaturgokat és tervezőket, akik évek óta rendszeresen, akár életvitelszerűen dolgoznak németországi színházakban.
Kezdete
Vége
Helyszín
Goethe Intézet, 1092 Budapest, Ráday u. 58.

A Budapest150 drámapályázat 1. fordulójának eredményhirdetése

Budapest 150. születésnapjára a Budapesti Művelődési Központ által kiírt drámapályázaton megszületett a Színházi Dramaturgok Céhe tagjaiból összeálló előzsűri döntése a második fordulóba jutott pályázatok listájáról. A továbbjutók feladata most, hogy 2022. november 17-ig megírják és beküldjék a teljes drámát. A szakmai zsűri döntése alapján várhatóan 2023. január 22-én hirdet eredményt a Budapesti Művelődési Központ. 

Címkék

Gimesi Dóra drámaíró, dramaturg Dobák Líviáról

Lívia.

A mesterem. A barátom. A színházi anyám.

Mindent tőle tanultam, ami fontos: színházról, rendezőkről, tartásról, szorgalomról,cipőkről, kontrasztról, figyelemről, irodalomról, vitáról, csendben maradásról, szenvedélyről, fociról, tisztességről, őszinteségről, jó és rossz mondatokról.

Nem lenne elégedett: nincsenek most jó mondataim.

Ugyan már, Dórika, mondaná, ha írni nem megy, kölcsönözz.

Jól van, anyuuu, akkor Kiss Judit Ágnessel mondom, ami van:

“tőled tudom, hogy élni kezd az álom

Címkék

Idézetek

"Magyarország legjobb dramaturgja, Czímer József mellé kerültem. Mindig azt mondta, a dramaturg soha ne hagyja, hogy szolgává tegyék. Ez nagyon belém vésődött. A kétezres évek közepéig úgy tűnt, hogy megvalósítható, hogy olyan helyen dolgozzak, ahol a szavam jelent valamit. Egy hosszabb távú dramaturgiai tervvel az ember meg tudja határozni egy színház arculatát."

Dobák Lívia

Sokszor olyan dialógus kerül a dramaturg kezébe, amely leírt formájában csaknem laposan, banálisan, elmondásra érdemetlenül hangzik. De mihelyt valóban «hangzik», tehát a színpadon: tartalommal, az élet akcentusaival, ízeivel, a jó megfigyelés és az emberábrázoló tehetség vérkeringésével telik meg. Mindennek a színpadon nagy és ritka értéke van. A dramaturgnak hallania kell a dialógust. Vannak súlytalan mondatok, amelyek bizonyos helyzeti energiában robbanó erőre kapnak. A dramaturgnak látnia kell a színpadi helyzetet, érzékelnie kell a teret, a proporciókat, a levegőt. A színpad legalább annyira térbeli művészet (Raumkunst), amennyire irodalom. És nem lehet eléggé hangsúlyozni: mindez nemcsak a közönséghatás megalkuvó szempontjaira, hanem a dialógus és az egész mű drámai értékére, lényegére tartozik. Színpadon csak annak van jogosultsága, aminek színpadi dinamikája van, úgy is mondhatnám: ami több a színpadon, mint nyomtatásban.

Bárdos Artúr

"Minden színész beleszólhat dramaturgiai kérdésekbe, mindenki lehet egyszerre kint és bent is. Persze van olyan, amikor úgy érzem, hogy a dramaturg hátráltatja bennem a színészt vagy fordítva; sok feszültséget okoz, hogy folyton véleményeznünk kell valamit, ami még nincs kész, de ha pontosan meg tudjuk fogalmazni a kritikai észrevételeinket, akkor igazán eredményesek tudunk lenni."

Enyedi Éva: "Az abszurditás felszabadít" - fidelio.hu

Enyedi Éva

"A dramaturg az a szakember, aki a hatásért felelős; aki felméri, hogy milyen hatást kíván elérni egy előadás, milyen út vezet el odáig, aztán felismeri azokat az akadályokat, amelyek eltéríthetik a produkciót. Ez nemcsak a szövegre, de a történetmondás, az elbeszélés stratégiájára vonatkozik. Örülök, ha egy rendező képes úgy felfogni engem vagy a munkám, mintha lenne egy ipari kamerája, ami esetleg máshová irányul, mint ahová ő néz, és a kettő együtt talán az egész spektrumot lefedheti" (Magyar Narancs, 2014/08.)

Radnai Annamária

'A dramaturg az, aki emlékezteti a rendezőt az evidenciákra' (Magyar Narancs, 2014/08.)

Ascher Tamás

"Érdekes pillanat, amikor elengedem a szöveget mint szerző: elkezd nem fájni, ha azt mondják, ez vagy az a mondat rossz, és már dramaturgként nézek rá, hogy miért az" (Magyar Narancs, 2014/08.)

Radnai Annamária

"Ekkor csak egy kanavász van az olvasópróbán, vagy csak egy ötlet, amit közösen kezdünk kibontani. Ebben az esetben napról napra kell írói és dramaturgmunkát is végezni, rögzíteni az improvizációkat, jelenetet írni belőle másnapra" (Magyar Narancs, 2014/08.)

Róbert Júlia

"Egy kicsit tudni kell, hogyan működik a rendezés maga, mert alapvetően ahhoz kell hozzászólni, és nem csak ahhoz, hogy pont vagy kérdőjel legyen-e egy mondat végén." (Magyar Narancs, 2014/08.)

Gáspár Ildikó